ļ»æ
Nacionalinis Transplantacijos Biuras
PasiraÅ”yk sutikimą internetu
15min.lt Žinios gyvai
Alpera
Atkurtai Lietuvai 100
Aktualus klausimas
Ar pasirašant sutikimą galima pasirinkti, kuriuos audinius ir (ar) organus dovanoti, o kurių – ne? Teisingą atsakymą rasite


2013-02-21 Virusologinius organų donorų kraujo tyrimus atlikti visose donorinėse ligoninėse – finansiškai neefektyvu

Transplantacijos procese būtina grandis – potencialaus organų donoro kraujo ištyrimas. Atliekami mikrobiologiniai ir virusologiniai kraujo tyrimai, kad būtų nustatyta, ar donoriniai organai yra saugūs persodinti. Šiuo metu Lietuvoje yra viena laboratorija Vilniuje, kurioje pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakymą atliekami virusologiniai organų donorų kraujo tyrimai. Tai yra Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, tyrimai vežami į du padalinius Žolyno ir Gėlių gatvėje. Donorinės ligoninės yra visoje Lietuvoje – Klaipėdoje, Marijampolėje, Ukmergėje, Alytuje, Panevėžyje, Šiauliuose ir kituose miestuose. Iš šių ligoninių tyrimai yra vežami į Vilniuje įsikūrusią laboratoriją. Nacionalinis transplantacijos biuras kartu su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos ir Valstybinės ligonių kasos atstovais apsvarstė galimybę tyrimus atlikti ir kituose miestuose įsikūrusiose laboratorijose. Organų donorų Lietuvoje kasmet būna apie 40, jų tyrimus būtina atlikti tada, kai yra donoras,  tai reiškia – bet kuriuo paros metu. Ligoninių, kuriose yra ruošiami donorai, laboratorijos dirba tam tikru nustatytu laiku. Jei būtų norima atlikti organų donorų kraujo tyrimus ir jose, reikėtų laboratorijas aprūpinti specialia aparatūra, specialiais reagentais, užtikrinti laboratorijos darbuotojų nenutrūkstamą darbą visą parą visus metus. Rinkinyje easantys reagentai (viename rinkinyje jų yra šimtui tyrimų atlikti) gali būti naudojami pusę metų. Vienoje laboratorijoje tiek tyrimams esančių priemonių sunaudoti nepavyktų, nes visoje Lietuvoje yra tik apie 40 donorų, todėl dalį reagentų, mažesniuose miestuose įsikūrusios laboratorijos, turėtų išmesti. Vienas toks rinkinys kainuoja apie 10 000 litų.


Donorystės procese ypač svarbus aspektas – laikas, per kurį donoras yra ruošiamas. Tai vyksta apie 12 valandų, per šį laikotarpį vyksta klinikiniai donoro organų pokyčiai, kurie reikalauja papildomų tyrimų ir gydymo donoro būklei stabilizuoti, taip pat laukiama atvykstant mirusiojo artimųjų, kurie kartais nėra lengvai randami. Organų transplantacija yra galima, jei artimieji duoda sutikimą donorystei (jei mirusysis, gyvas būdamas, valios nebuvo pareiškęs). Donoras ruošiamas pagal tam tikrą metodiką, ir tai užimą tam tikrą laikotarpį.


Išskirti kokią nors donorinę  ligoninę, kurios laboratorijoje būtų atliekami kraujo tyrimai, yra netikslinga, nes neaišku, į kokį transplantacijos centrą bus pervežamas organas transplantacijai – į Kauną ar Vilnių. Visa tai įvertinus, tikslingiau tyrimus atlikti vienoje laboratorijoje.


Komentarai:Jļæ½sļæ½ vardas: El. paļæ½tas:

Komentaras:paieška:

Naujienų užsakymas >>

Nacionalinis kraujo centras

Biudžetinė įstaiga

Nacionalinis Transplantacijos Biuras

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Įmonės kodas 193114935

Santariškių g. 2, LT - 08661 Vilnius

Tel. +370 5 279 60 96, + 370 5 279 6691
+ 370  686 12 461 (budintis koordinatorius)

Faks. + 370 5 20 40 121

info@transplantacija.lt