ļ»æ
Nacionalinis Transplantacijos Biuras
PasiraÅ”yk sutikimą internetu
15min.lt Žinios gyvai
Alpera
Atkurtai Lietuvai 100
Aktualus klausimas
Ar pasirašant sutikimą galima pasirinkti, kuriuos audinius ir (ar) organus dovanoti, o kurių – ne? Teisingą atsakymą rasite


2017-02-02 Turkijoje kolegos dalinosi patirtimi apie organų donorystę ir transplantaciją

Specialistai, dirbantys organų donorystės ir transplantacijos srityje, rinkosi į Stambulą (Turkija). Čia vyko trijų dienų visuomenės informavimui skirta konferencija organų donorystės ir transplantacijos tema. Į penktąją tarptautinę konferenciją susirinko 15 šalių atstovai. Į renginį buvo pakviesti ir Nacionalinio transplantacijos biuro specialistai.


Konferencijos dalyviai lankėsi Stambulo Sveikatos mokslų universitete ir dviejose – Atakent Acibadem ir Kent – ligoninėse. Žiniasklaidos atstovai buvo supažindinti su Turkijos donorystės ir transplantacijos proceso ypatumais – apie tai pranešimus skaitė Turkijos Transplantacijos fondo, Sveikatos ministerijos atstovai.


Lietuvos donorystės ir transplantacijos situaciją bei mūsų šalies ypatumus šioje srityje kolegoms iš Izraelio, Slovakijos, Slovėnijos, Kosovo, Rumunijos, Makedonijos ir kitų šalių pristatė Nacionalinio transplantacijos biuro direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Audronė Būziuvienė.

Palyginti Lietuvos ir Turkijos, Izraelio, Irano ar kitų valstybių donorystės ir transplantacijos procesus yra sudėtinga, nes skiriasi šalių transplantacijos programos, gyventojų skaičius, etiniai dalykai. Tačiau buvo pasidalinta gerąja praktika ir pasiekimais, susipažinta su kitose šalyse taikomais visuomenės švietimo metodais, aptarti skirtingose visuomenėse galiojantys mitai apie organų donorystę, kalbėta apie socialinių tinklų įtaką, mobiliųjų programėlių naudą.
Kaip ir mūsų šalyje, kaip visoje Europoje, taip ir Turkijoje pabrėžiamas donorinių organų trūkumas. Turkijos skirtybė nuo mūsų šalies – didžioji dauguma kepenų transplantacijų tiek vaikams, tiek suaugusiesiems atliekamos iš gyvo donoro. Mūsų šalyje tokios transplantacijos neatliekamos. Taip pat ir su inkstų transplantacijomis: gyvoji donorystė iš artimųjų yra pagrindinė transplantacijos rūšis. Įdomu ir tai, jog transplantacijos atliekamos ir privačiose Turkijos ligoninėse, už transplantacijas sumokant patiems recipientams, jų sveikatos draudimo bendrovėms. Turkijoje yra 128 transplantacijos centrai – mūsų šalyje transplantacijos atliekamos dviejuose; Turkijoje yra 858 donorinės ligoninės, mūsų krašte – 36. Tačiau ir gyventojų skaičius Turkijoje žymiai didesnis – 78 mln.


Komentarai:Jļæ½sļæ½ vardas: El. paļæ½tas:

Komentaras:paieška:

Naujienų užsakymas >>

Nacionalinis kraujo centras

Biudžetinė įstaiga

Nacionalinis Transplantacijos Biuras

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Įmonės kodas 193114935

Santariškių g. 2, LT - 08661 Vilnius

Tel. +370 5 279 60 96, + 370 5 279 6691
+ 370  686 12 461 (budintis koordinatorius)

Faks. + 370 5 20 40 121

info@transplantacija.lt