ļ»æ
Nacionalinis Transplantacijos Biuras
PasiraÅ”yk sutikimą internetu
15min.lt Žinios gyvai
Alpera
Atkurtai Lietuvai 100
Aktualus klausimas
Ar pasirašant sutikimą galima pasirinkti, kuriuos audinius ir (ar) organus dovanoti, o kurių – ne? Teisingą atsakymą rasite


2017-03-03 Per dvi paras – trys donorai Lietuvoje ir vienas – iš Latvijos

Kovo pradžia organų donorystėje – išskirtinė: per dvi paras buvo registruoti trys donorai, dar vienas  donorinis organas (kepenys) buvo atgabentas iš Latvijos. Baigiant organizuoti donorinio organo atgabenimo procedūras, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų reanimacijos skyriuose registruoti trys donorai. Transplantacijoms buvo paimti 4 inkstai, 2 ragenos, vienerios kepenys ir viena širdis.


Latvijos sostinės Rygos ligoninės gydytojai ten paruoštas donorines kepenis pasiūlė mūsų šalies recipientams, nes Latvijoje  kepenų transplantacijos neatliekamos. 


Kovo pradžios donorystės procesą galima laikyti išskirtiniu dar ir todėl, kad vieno donoro širdis, kuri netiko Lietuvoje laukiantiems recipientams, buvo atiduota Vokietijoje gydomam recipientui transplantuoti. Tokie organų mainai vyksta tarp Europos Sąjungos šalių, tačiau pergabenti širdį nėra paprasta: širdis yra jautriausias donorinis organas, ne kūne galintis išbūti trumpą laiką – naujoje krūtinėje ji turi pradėti plakti greičiau nei per 5 valandas. Gabenant šį donorinį organą į kitą šalį, reikalinga preciziškai suorganizuota logistika – lėktuvų skrydžiai, chirurgų brigadų pervežimas iš oro uostų į ligonines ir atgal. Kai vyksta organų mainai tarp šalių, visada ypač kruopščiai  skaičiuojamas kelionės laikas – oro uostuose sudaromos išskirtinės sąlygos tokiam kroviniui gabenti.


Organų mainai tarp šalių vyksta, mūsų šalis taip pat dalyvauja šiame procese. Tokie mainai galimi tuomet, kai donoro artimieji sutinka dovanoti organus transplantacijai, tačiau kai kurie organai netinka mūsų šalyje transplantacijos laukiantiems recipientams (dėl netinkamos/retos kraujo grupės, dėl ūgio ir svorio neatitikimo, kitų priežasčių). Kad dovanoti organai nebūtų prarasti, jie pasiūlomi užsienio šalyse gydomiems recipientams. Dažniausiai donoriniai organai yra išsiunčiami į Vokietiją, kuri yra tarptautinės organizacijos Eurotransplant narė. Organų mainų procese yra laikomasi  praktikos, kad kai šalis pasiūlo donorinį organą kitoms šalims,  organo pervežimu rūpinasi ta šalis, kuri jį pasiima. Organo pasiimti atvykstama ne reisiniais, o privačiais lėktuvais, dažniausiai atvyksta ir tos šalies chirurgų brigada. Vykstant organų mainams, jokie finansiniai atsiskaitymai negalimi – organai neįkainojami, už juos nėra atsiskaitoma.  


Nacionalinis transplantacijos biuras dėkoja gydytojams ir visam medicinos personalui už nuoširdų darbą, taip pat ir kitoms tarnyboms, dalyvavusioms šią savaitę vykusiame tarptautiniame organų donorystės ir transplantacijos procese – policijai, Vilniaus tarptautiniam oro uostui, Karinių oro pajėgų pilotams.
Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, per pastaruosius dvejus metus iš užsienio buvo įvežtos 2 širdys (iš Latvijos ir Prancūzijos) ir vienerios kepenys. Į mūsų šalį buvo įvežtos ir kamieninės kraujodaros ląstelės – išduoti 75 tokie leidimai.


Iš Lietuvoje paruoštų donorinių organų per dvejus metus į užsienio ligonines išvežta 12 kepenų (į Vokietiją ir Italiją) ir viena širdis (į Vokietiją).


Komentarai:Jļæ½sļæ½ vardas: El. paļæ½tas:

Komentaras:paieška:

Naujienų užsakymas >>

Nacionalinis kraujo centras

Biudžetinė įstaiga

Nacionalinis Transplantacijos Biuras

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Įmonės kodas 193114935

Santariškių g. 2, LT - 08661 Vilnius

Tel. +370 5 279 60 96, + 370 5 279 6691
+ 370  686 12 461 (budintis koordinatorius)

Faks. + 370 5 20 40 121

info@transplantacija.lt