ļ»æ
Nacionalinis Transplantacijos Biuras
PasiraÅ”yk sutikimą internetu
15min.lt Žinios gyvai
Alpera
Atkurtai Lietuvai 100
Aktualus klausimas
Ar pasirašant sutikimą galima pasirinkti, kuriuos audinius ir (ar) organus dovanoti, o kurių – ne? Teisingą atsakymą rasite


2017-03-08 Organų donorystė Lietuvoje: vėl 3 donorai, iš jų – vienas iš užsienio, donorinę širdį gabeno „Spartan“


Nacionalinis transplantacijos biuras vėl turi gerų žinių apie pastarosiomis dienomis pasikartojančią itin sėkmingą organų donorystės ir transplantacijos situaciją. Antrą kartą nuo kovo pradžios Lietuvos recipientų gyvybę gelbsti tarptautiniai donorai.


Kovo 7-ąją per vieną dieną registruoti trys donorai – du paruošti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose, donorinius organus pasiūlė Latvija, šįkart – vaikų ligoninė.

 

Netektį išgyvenantys žmonės sutiko padovanoti organus donorystei, todėl Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatoriai kovo 7-ąją turėjo suorganizuoti donorinių organų atgabenimą transplantacijai. Dažniausiai donorystės procesas išsitęsia į naktį, nes atlikti donorinių organų tyrimus, parinkti tinkamus recipientus (transplantacijos laukiančius žmones), suderinti kelių šalių chirurgų eksplantologų (gydytojų, paimančių donorinius organus transplantacijai) darbą, atgabenti organus – užtrunka laiko. Situaciją sunkino nakties metas ir nepalankus oras.


Įprastai dėl skrydžio yra kreipiamasi į dvi tarnybas – Valstybės sienos apsaugos tarnybą (VSAT) ir Karines oro pajėgas (KOP). Tačiau šįkart šie sraigtasparniai talkinti negalėjo, todėl buvo ieškoma kitų išeičių – pagalbos kreiptasi į privačius asmenis, reisinius skrydžius organizuojančias bendroves. Galiausiai buvo kreiptasi į Lietuvos kariuomenę dėl galimybės šiai misijai pasitelkti karinį transportinį lėktuvą „Spartan“.


Chirurgų brigada greitosios pagalbos automobiliu nuvyko į Rygoje esančią ligoninę, iš kurios ankstyvą trečiadienio rytą kariniu lėktuvu „Spartan“ gydytojai su donorine širdimi grįžo į tarptautinį Vilniaus oro uostą. Čia jau laukė greitosios pagalbos automobilis, kuris donorinę širdį ir gydytojus atvežė į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikas.


Logistika visada yra apsunkinta, kai donorystės procesas peržengia valstybės ribas ir būtina viską kruopščiai sustyguoti.  O širdies gabenimas – itin ypatinga misija, nes laiko – labai mažai: širdis naujoje krūtinėje turi pradėti plakti per penkias valandas.  Todėl labai svarbu tinkamai koordinuoti ir organizuoti darbą, kad kelios tarptautinės komandos – chirurgų brigados, pilotai, oro uostų tarnybos, vairuotojai – dirbtų geranoriškai ir lanksčiai.


Trečiadienio naktį vyko ir kitų, Lietuvoje paruoštų, donorų organų koordinavimo procesas. Viskas vyko sklandžiai. Džiugu, kad sunkus darbas atsiperka.

 

„Spartan“ lėktuvo nuotraukos autorius - Alvytas Tamošiūnas.

 

 

Išvykstanti chirurgų eksplantologų komanda.


Komentarai:Jļæ½sļæ½ vardas: El. paļæ½tas:

Komentaras:paieška:

Naujienų užsakymas >>

Nacionalinis kraujo centras

Biudžetinė įstaiga

Nacionalinis Transplantacijos Biuras

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Įmonės kodas 193114935

Santariškių g. 2, LT - 08661 Vilnius

Tel. +370 5 279 60 96, + 370 5 279 6691
+ 370  686 12 461 (budintis koordinatorius)

Faks. + 370 5 20 40 121

info@transplantacija.lt