http://transplantacija.lt/content/naujienos/20170515.lt.html
Nacionalinis Transplantacijos Biuras
Donorystės ir transplantacijos procese svarbiausia – komandinis darbas

2017-05-15 Donorystės ir transplantacijos procese svarbiausia – komandinis darbas

Organų donorystės ir transplantacijos tema Lietuvos medicininei visuomenei – labai aktuali ir įdomi. Tuo įsitikino Nacionalinis transplantacijos biuras ir Lietuvos transplantologų asociacija, surengę tarptautinę mokslinę-praktinę konferenciją „Organų donorystė ir transplantacija Lietuvoje: dešimtmečio pasiekimai, dabartis ir planai“ po ilgos – devynerių metų – pertraukos, todėl sulaukė labai didelio įvairių specializacijų gydytojų, slaugytojų, laboratorijų bei kitų įstaigų specialistų dėmesio: į konferenciją atvyko virš 200 dalyvių ir svečių.


Nacionalinio transplantacijos biuro direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Audronė Būziuvienė renginio pradžioje pakvietė tylos minute pagerbti ir prisiminti mirusius donorus, jų artimuosius, taip pat – anapilin iškeliavusius gydytojus bei recipientus. Visos konferencijos metu salėje plazdėjo padėkos, atminimo ir vilties žvakių liepsnos.


Konferenciją dainomis simboliškai pradėjo prie organų donorystės pradžių pradžios esantis gydytojas – Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas, bardas Vygantas Kazlauskas. Tuomet visus dalyvius ir svečius sveikino žmonės, gyvenantys su transplantuotais organais: dešimtmetį su donoro kepenimis gyvenantis Stasys iš Trakų rajono, beveik 10 metų su donoro plaučiais gyvenanti Rita iš Jurbarko ir devynerius metus su donoro širdimi gyvenanti Inga iš Plungės rajono. Jaudindamiesi, bet jautriai jie papasakojo apie savo gyvenimą po transplantacijos, padėkojo gydytojams ir donorų artimiesiems.


Audronė Būziuvienė pranešime „Jūs ne dievai. Bet gyvybę dovanoti galite“ apžvelgė 21-erių metų donorystės ir transplantacijos proceso kelią Lietuvoje.


Praėjo vos du dešimtmečiai – ir Lietuva, toli už savęs palikusi kaimyninę Latviją, savo pasiekimais organų donorystės ir transplantacijos srityje jau vejasi išsivysčiusias Europos šalis. To Biurui pavyko pasiekti ne tik kuriant teisinę bazę, suburiant tvirtą proceso koordinatorių komandą, bet ir aktyviai formuojant palankų visuomenės požiūrį į organų donorystę. 

 
A.Būziuvienė pasidžiaugė, kad Biure dirbantys žmonės, ko gero, yra labiausiai tikintys savo darbu visoje Lietuvoje – tai įrodo ir faktas, kad sutikimus donoro kortelei gauti yra pasirašęs net 91 procentas įstaigos darbuotojų, – komanda didžiavosi laikinoji Biuro direktorė. A. Būziuvienė paragino ir konferencijoje dalyvavusius medicinos darbuotojus dar aktyviau dalyvauti organų donorystės ir transplantacijos procese.


Apžvelgta situacija transplantacijos centruose


Pranešimus skaitė dviejų Lietuvoje esančių transplantacijos centrų – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (VUL SK) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų (LSMUL KK) – atstovai. 

 

Pranešimą „Donorystės pasiekimai ir plėtra VUL SK“ perskaitė VUL SK Anesteziologijos, intensyviosios terapijos ir skausmo gydymo centro III Reanimacijos – intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas doc. Mindaugas Šerpytis. Jis apžvelgė šiose klinikose paruošiamų organų donorų statistiką, nurodė dažniausias smegenų mirties priežastis ir pasiūlė kolegoms gydytojams keisti požiūrį į organų donorystę – aktyviau dalyvauti donorų ruošimo procese.


Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas prof. Marius Miglinas pranešime „Donorystės pasiekimai ir plėtra VUL SK“ kalbėjo apie inkstų transplantacijas iš gyvo donoro, sostinėje atliekamas nuo 1974 metų – iš viso Vilniuje jų atlikta 290. Pranešėjas pabrėžė gyvosios transplantacijos privalumus prieš transplantacijas iš mirusio donoro: trumpesnis laukimo laikas, mažesnė transplantato atmetimo tikimybė ir kt.


Pranešimą „Organų donorystė LSMUL  KK 2006-2016: iššūkiai ir sprendimai lūžio metais“  skaitė LSMUL KK Neurochirurgijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vadovas Tomas Tamošuitis, einantis ir donorų koordinatoriaus šioje gydymo įstaigoje pareigas.

 

Jis apžvelgė situaciją ruošiant organų donorus po smegenų mirties ir konstatavo, kad donorų po smegenų mirties mažėja dėl įvairių priežasčių – žuvusiųjų eismo įvykiuose skaičiaus mažėjimo, medicininių kontraindikacijų, gerėjančių kritinių neurologinių būklių pacientų gydymo rezultatų, kitų priežasčių, todėl siūlė sekti ispanų pavyzdžiu – ten daugiau nei 50 procentų visų organų donorų yra vyresni nei 60 metų. T.Tamošuitis kvietė ir Lietuvos kolegas ruošti vaidinamuosius ribinius donorus ir aktyviau identifikuoti donorus, mirusius dėl kardiologinių priežasčių. T.Tamošuitis pasidžiaugė, kad Kauno klinikose praėjusiais metais buvo įdiegtas vadinamasis neplakančios širdies donorystės modelis ir praėjusių metų liepą pirmą kartą Lietuvoje buvo paruoštas šios rūšies organų donoras. Taip pat sukurtos arba atskirtos donorystės ir transplantacijų koordinavimo komandos.

 

Čekijos Respublikos Transplantacijos centro direktoriaus pavaduotojas Premysl Fryda savo pranešime pristatė Foedus IT platformą, kuri sėkmingai gali gelbėti plečiant tarptautinius organų mainus Europoje.

 

Pranešimai – apie organų transplantacijas


Gydytoja Viktorija Gulbinaitė pristatė pranešimą „2006-2016 m. kepenų transplantacijų VUL SK apžvalga: kiekybiniai ir kokybiniai pasiekimai“, o docentė Jolanta Šumskienė perskaitė pranešimą  „Kepenų transplantacija LSMUL Kauno klinikose 2007 – 2017 metais: recipientų charakteristikos prieš ir po kepenų transplantacijos “.


„Inkstų transplantacijų VUL SK apžvalga 2006 – 2015 metais: pasiekimai ir problemos“ – šitaip pavadintą pranešimą perskaitė vyresnioji gydytoja Eglė Ašakienė. Situaciją apie LSMUL KK atliekamas inkstų transplantacijas pristatė m.dr. Eglė Dalinkevičienė, skaičiusi pranešimą  „Inkstų transplantacijų LSMUL KK apžvalga 2006 – 2015 metais: pasiekimai ir problemos“.


Pranešimą „Širdies transplantacijos VUL SK: 2007 – 2016 m. apžvalga“ perskaitė gydytojas Mindaugas Budra. Jis pasidžiaugė, kad rugsėjį bus 30 metų nuo širdies transplantacijų Lietuvoje pradžios. „Širdies transplantacijos LSMUL KK: 2006 – 2016 metų apžvalga“ – taip vadinosi  doc. Loretos Jankauskienės pranešimas.


Labiausiai pasižymėjusiems – padėkos ir atminimo dovanos


Kaip ir kiekviename dideliame renginyje, nuoširdžią padėką gydytojams išsakė ne tik recipientai – gydytojų veiklą įvertino ir Sveikatos apsaugos ministerija. Gydytojams M.Šerpyčiui, T.Tamošuičiui, Respublikinės Panevėžio ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjai Eugenijai Reinikovienei ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus gydytojai anesteziologei-reanimatologei Daivai Vilijai Čičiškinienei buvo skirtos sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašytos padėkos.

 

Specialias dovanas – širdies formos smėlio laikrodžius su užrašu „Ačiū!“ ir su išvardintomis nominacijomis – donorystės ir transplantacijos procese pasižymėjusiems gydytojams įsteigė ir Biuras:  T. Tamošuitis nominuotas „Už novatoriškumą donorystėje“,  „Už donkichotišką kovą donorystėje“ – D.V.Čičiškinienė, „Už proveržį donorystėje“ – M.Šerpytis, „Už ilgaamžiškumą donorystėje“ – apdovanota E.Reinikovienė. Simbolinį smėlio laikrodį gavo ir visi pranešėjai, taip pat – padėkas gydytojams išsakę recipientai. Konferencijos dalyviai ypatingai džiaugėsi, kad jų gretose – ir vienas širdies transplantacijų Lietuvoje pradininkų, akademikas profesorius Vytautas Sirvydis, kuriam taip pat buvo padovanotas smėlio laikrodis. V. Sirvydis kvietė organų donorystėje ir transplantacijose dalyvaujančius gydytojus būti drąsesnius – taip bus galima sulaukti didesnės sėkmės.

 

21 metų sukaktį minintį Biurą pasveikino LRS Sveikatos reikalų komiteto, Sveikatos apsaugos ministerijos, Karinių oro pajėgų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Nacionalinio kraujo centro, Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ atstovai.


„Jei Jūs, mieli konferencijos dalyviai ir svečiai, patikėsite, kad donorystė yra šventas reikalas, tuo lengviau bus patikėti ir Lietuvos visuomenei“, – tai citata iš Nacionalinio transplantacijos biuro direktoriaus pavaduotojos, laikinai vykdančios direktoriaus funkcijas, A. Būziuvienės pranešimo. Net 15 dalyvių pasirašė sutikimus donoro kortelei gauti, o 14 konferencijos dalyvių ir svečių dovanojo kraujo Nacionalinio kraujo centro organizuotoje donorystės akcijoje. Jie patikėjo, kaip ir Biuro komanda, patikėjo, kad donorystė – šventas reikalas. Tad ir Jūs galite tuo patikėti.

 

Nuotraukoje - Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM kolektyvas.


Komentarai:Jļæ½sļæ½ vardas: El. paļæ½tas:

Komentaras:

© 2006 NTB
Sprendimas: JaunaReklama