ļ»æ
Nacionalinis Transplantacijos Biuras
PasiraÅ”yk sutikimą internetu
15min.lt Žinios gyvai
Alpera
Atkurtai Lietuvai 100
Aktualus klausimas
Ar pasirašant sutikimą galima pasirinkti, kuriuos audinius ir (ar) organus dovanoti, o kurių – ne? Teisingą atsakymą rasite


2011-11-10 „Aš noriu būti dovana...“

Lapkričio 9 dieną Seimo rūmų parodų salėje buvo atidaryta asociacijos „Gyvastis“ fotografijų paroda „Už gyvybę“. Regis, nieko nuostabaus – daug yra sostinėje erdvių, kuriose eksponuojamos fotografijos. Tačiau šis renginys neelinis dėl herojų, kurie tose nuotraukose užfiksuoti. Taip, būtent herojų, nors jie, ko gero, patys tokiais nesijaučia.

Renginio dalyviai - su donoro organais gyvenantys žmonės. Penkerius, septynerius ar daugiau nei du dešimtmečius pratęstą gyvenimą jie visi laiko dovana ir negali be ašarų išreikšti dėkingumo – mamai ar tėčiui, dovanojusiems inkstą, nuoširdus „ačiū“ buvo tartas  ir donorų artimiesiems, kurie paaukojo mirusio savo giminaičio kepenis, širdį.

Seimo parodų salėje vykęs renginys buvo pagerbtas Seimo vadovų dėmesio. Seimo pirmininkė Irena Degutienė prisiminė senus laikus, kai ji pati dirbo reanimacijos skyriuje ir teko ruošti mirusią jauną merginą organų donorystei. Tėvai, prislėgti netekties, sutiko paaukoti organus – taip gyvybė buvo išgelbėta kitiems. Pasak I. Degutienės, tas darbas, emocinis krūvis gydytojui, jai įsirėžė giliai į širdį ir išgyvenimus ji prisimena iki šiol. „Visų mūsų reikalas – priminti, kad visada yra galimybė padėti kitiems“, - sakė fotografijų parodos globėja Seimo pirmininkė. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas kvietė susimąstyti apie tai, jog išeinant galima padaryti žygdarbį: MANO pagalba KITO gyvybei gelbėti – kas gali būti kilniau? Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas apgailestavo, kad ne viskas yra padaryta, kad donorystė mūsų krašte būtų efektyvesnė. Šiuo metu yra rengiamas naujasis donorystės ir transplantacijos įstatymas, turėtų atsirasti daugiau galimybių procesui vykti efektyviau. Pirmininkas papasakojo vienos kaimo moters istoriją, kai ji, paaukojusi savo jauno sūnaus organus, buvo kaimo žmonių pasmerkta, apkalbėta, tačiau ji atlaikė psichologinį spaudimą sakydama, jog  jos vaiko gyvybę tęsia septyni žmonės. Tai mamai yra didžiausia paguoda.

Kad skubiai reikia kažką keisti, pritarė ir dailininkė Nomeda Marčėnaitė. Ji siūlo donorystės kampanijai skirti ypatingo dėmesio, kad būtų gautas rezultatas – kaip, pavyzdžiui, saugaus eismo kampanija, akivaizdžiai sumažinusi žuvusiųjų skaičius keliuose. Paminėtas ir dar vienas svarbus dalykas – mirties tema. Nepratę mes apie ją kalbėti, mums tai nepatinka, nenorim tos temos. Bet tai yra neišvengiama ir nieko čia nepadarysi. Tik reikia stengtis gyventi prasmingai ir prasmingai išeiti.

Kaip visada išskirtinio dėmesio verta kunigo Ričardo Doveikos kalba. Kiekvienas jo sakinys – tiesiai į širdį, kiekviena mintis – be galo prasminga, taurinanti. Pasak kunigo, „jungties tiltas tarp išeinančio ir sergančio – tai tarpusavio santykių kultūra, kai donorystėje du žmonės virsta broliu ir seserimi.“  Bažnyčia pritaria donorystei, vadindama tai aukščiausia žmogaus meilės išraiška žmogui. Savo kalbą kunigas R. Doveika užbaigė žodžiais, kurie viską pasako: “Aš noriu būti dovana“.  Pamąstykime kartu apie tai.

 
seimas2 (Copy).jpg
Seimas3 (Copy).jpg
seimas5 (Copy).jpg
Seimas7 (Copy).jpgKomentarai:

stasys    slaleksandras(eta)gmail.com   [2012-01-13 11:36:23]

O Dievulėliau, ir nuo kada gi ši asociacija patapo Lietuvos asociacija. Gerbiama Lina, žmonėms reikalingi ne puikybę išspinduliojantys "renginiai", o reali pagalba, švietimas. Esminis klausimas būtų tas, kad ar asociacijos gali duoti žmogui tą, ko pačios neturi; mokslo žinių, atjautos, meilės žmogui? Tai turi medicinos darbuotojai. Neklaidinkite žmonių, kurie yra įsukti į ligų verpetą. Nežeminkite medicinos darbuotojų, kurių dėka dar esate šioje Žemėje.

Bet kas      [2011-11-15 14:42:28]

O tai parodą ne Degutienė suorganizavo?


Lina      [2011-11-13 18:01:09]

AČIŪ Lietuvos asociacijai "GYVASTIS" už surengtą parodą,ir gražų renginį.
Transplantacijos biuras nuopelnus lyg ir sau norėtų prisiskirti ,bet,deja,šį kartą nepavyko...Jļæ½sļæ½ vardas: El. paļæ½tas:

Komentaras:paieška:

Naujienų užsakymas >>

Nacionalinis kraujo centras

Biudžetinė įstaiga

Nacionalinis Transplantacijos Biuras

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Įmonės kodas 193114935

Santariškių g. 2, LT - 08661 Vilnius

Tel. +370 5 279 60 96, + 370 5 279 6691
+ 370  686 12 461 (budintis koordinatorius)

Faks. + 370 5 20 40 121

info@transplantacija.lt